16 září, 2015

Zámořská mise – etapa 1: splněno

Od Daniel Zak

Poprvé v boxlakrosové historii se konala juniorská World Lacrosse Challenge (čti neoficiální mistrovství světa). Protože v tomto sportu světu dominují lakrosové velmoci Kanada, Irokézové a USA, je tento turnaj pojat i tak, že Kanada a Irokézové postavili hned několik regionálních výběrů.

Turnaje se tak zúčastnilo dvanáct týmů, z toho čtyři evropské. Tím, kdo zanechal v Severní Americe největší stopu, byl tým České republiky.

Systém turnaje byl unikátní v tom, že organizátoři nasadili týmy do soutěže dle jejich atraktivity, nikoliv podle odhadů výkonnosti nebo losu. Protože o hru s českým výběrem usilovaly všechny lakrosové velmoci, stalo se to, že v utkáních základní části Češi nastupovali hned proti několika favoritům.

Už první souboj způsobil všeobecný šok. Proti USA, zemi, kde je milion registrovaných hráčů lakrosu, jsme získali bod za remízu po základní části. V prodloužení jsme pak sice inkasovali rozhodující branku, ale spolu s bodem jsme získali velké sympatie veřejnosti.

Následovalo utkání s favorizovanými Irokézy Iroqua West, v němž jsme také přes prohru uhráli velice slušný výsledek.

Třetím soupeřem byl kanadský ligový výběr z Ontaria CLax. Tento soupeř nás zlobil asi nejvíc ze všech svou neuvěřitelnou rychlostí.

Následoval zápas se Squamish, což je výběr hráčů indiánských kmenů z východního pobřeží. V tomto utkání jsme po dalším výborném výkonu dosáhli první historické výhry nad indiánským výběrem.

Díky tomu jsme si vybojovali možnost hrát ve skupině o páté až osmé místo.

Závěrečný den turnaje jsme pak nastoupili do boje proti týmu složenému z irokézských hráčů z východu. Ve vyrovnaném utkání jsme se díky brejkovým situacím dostali do dvougólového vedení. Soupeři se podařilo snížit, ale na třetí branku odpovědět nedokázal. Díky tomuto vítězství, kdy jsme si připsali další historický úspěch, jsme se probojovali do souboje o páté místo. Čekal nás výběr Kanady z oblasti Quebeku. První kanadský tým, se kterým se kdy česká juniorská reprezentace utkala a zvítězila. Utkání mělo náboj a padaly branky. Většinou však do branky Kanaďanů, kteří se s tím velice těžce smiřovali. Naši hráči trpělivou hrou zvyšovali náskok a díky disciplíně neinkasovali – skóre se tak zastavilo na stavu 5:1 pro Česko. Pro hrdého Kanaďana něco nepřestavitelného, a tak to v průběhu utkání několikrát mezi hráči zajiskřilo. S blížícím se koncem nevydržel jeden ze soupeřů a mstil se za předchozí tvrdý zákrok našeho útočníka. Došlo k hromadné potyčce, do které se zapojila většina hráčů obou týmů. Nicméně po chvíli už byl prostor jen pro smutek domácích a českou radost – zaslouženou.

Český juniorský výběr na reprezentační úrovni a v severní Americe sebral body USA a porazil výběry Irokézů a Kanady. Jeho projev byl navíc všemi hodnocen velmi vysoko.

Na výsledku měli významný podíl oba brankaři předvádějící neskutečné zákroky. Ale i ostatní hráči předvedli výborné výkony. V průběhu turnaje se zapojilo do hry v českém dresu všech 25 hráčů. Na ploše samozřejmě nedostávali všichni stejný prostor, ale celý kolektiv držel pohromadě, a to jak na hřišti, tak i mimo. V Six Nations udělali čeští junioři ten nejlepší dojem.

Na něj budou chtít navázat i v následujících dvou týdnech v přátelských zápasech v USA, kde se střetnou mimo jiné i s reprezentačními výběry Kanady a Irokézů.

Aleš Oulehla