O nás

O týmu

Pardubický lakrosový tým patří neodmyslitelně k začátkům lakrosu v České republice. V 80. letech, tehdy ještě pod názvem Orlíci Pardubice, hrál tým mužů soutěže jednoručního Českého lakrosu. V 1986 nastal zvrat, kdy se do Čech dostala tvrdší a dynamičtější verze lakrosu – BOXLAKROS. Pardubický tým hrál velice stabilně první a druhou lakrosovou ligu, jenže v 90. letech chtěl český lakros zkusit i verzi známější – FIELD LAKROS, a to znamenalo pád pardubického týmu až na dno, protože tato verze lakrosu nebyla hráči výrazně přijata.

Pro pardubický tým to bylo černé období, ze kterého se naštěstí dokázali pardubičtí vymanit a na přelomu tisíciletí opět vstoupit do českého lakrosového dění. V roce 2000 se tým LC Pardubice zučástnil světoznámého turnaje Memoriál Aleše Hřebeského v Praze – Radotíně a účastnil se jej pravidelně několik let. V roce 2003 vstoupil tým LC Pardubice do 2. Boxlakrosové ligy a v roce 2005 se stal součástí české lakrosové špičky v Národní boxlakrosové lize. Vzestup pardubického lakrosu podtrhli junioři U17, kteří se v roce 2008 stali mistři republiky.

Rok 2009 byl zajímavý tím, že LC Pardubice vstoupil do Národní field lakrosové ligy, ale tento záměr příliš úspěšný nebyl. V dalších letech se Pardubice drželi stabilně kolem středu tabulky NBLL a objížděli turnaje v Drážďanech, Hannoveru, Králíkách nebo Kroměříži.

V roce 2011 se naskytla pro LC Pardubice příležitost, jak vyzkoušet kvalitu boxlakrosu ve Francii a tým odjel do města Lille nedaleko hranic s Belgií sehrát zdejší turnaj BOXMANIA. LC Pardubice se podařilo vnést do soutěže trochu svěžího vánku a turnaj bez ztráty utkání vyhrát, získat trofej pro nejužitečnějšího hráče (Jan Skokan) a odvést si putovní pohár. V tomto roce tým ještě zvítězil na turnaji v Kroměříži a skončil 2. na turnaji v Králíkách.

V současnosti je klub LC Pardubice dlouhodobě součástí „top four“ nejvyšší české box-lakrosové soutěže NBLL, a v sezoně 2016 dosáhl historického umístění, když skončil na 2. místě. V listopadu téhož roku pardubický tým již po páté zvítězil na mezinárodním trunaji Boxmánia ve francouzském Lille.

Významné události

1986 – vznik LC PARDUBICE
2000 – 1. účast na Memoriálu Aleše Hřebeského
2003 – vstup do 2. Boxlakrosové ligy
2005 – vstup do Národní boxlakrosové ligy
2008 – Mistři ČR v kategorii U17
2009 – vstup do Národní field lakrosové ligy
2011 – vítězství na turnaji v Kroměříži a v Lille
2012 – vítězství na turnaji BOXMANIA v Lille
2013 –  3. místo v NBLL, vítězství na turnaji BOXMANIA v Lille, 4. místo na turnaji Prague Cup, vicemistři ČR v kategorii U11
2014 – 3. místo v NBLL, vítězství na turnaji BOXMANIA v Lille, 3. místo na Winter Lax Cup, 3. místo na Lax in the Box Dresden
2016 – 2. místo v NBLL, vítězství na turnaji BOXMANIA v Lille
2018 – 4. místo na Winter Lax Cup

O lakrosu

Historie

Již staří Řekové – ale ne, tohle tentokrát neplatí. I když je lakros velice stará hra, její kořeny sahají jinam a do jiného období. Vlastí lakrosu je Severní Amerika, kde tuto hru hráli již před několika sty lety indiáni z oblasti Velkých jezer. Říkali jí „bagattaway“, což v překladu znamená „malý bratr války“. Jméno „lacrosse“ začali používat francouzští misionáři, kterým lakrosová hůl připomínala tvarem biskupskou berlu.

Varianty

Postupem času se z původního indiánského lakrosu vyvinulo několik variant této hry: mužský lakros (angl. field lacrosse) a jeho kanadská varianta boxlakros (angl. box lacrosse případně indoor lacrosse), ženský lakros (angl. women’s lacrosse), dále vyloženě česká varianta „český lakros“ a nejmladší, bezkontaktní verze hry, interkros.
Společným rysem všech odrůd lakrosu je to, že cílem je dopravit malý míček (velikosti přibližně tenisového míčku) do soupeřovy branky hájené brankařem. Míček hráči nosí, nahrávají a chytají za pomoci jakési kapsy na konci lakrosové hole.

Jednotlivé varianty hry se liší velikostí hrací plochy, počtem hráčů, velikostí branek a hlavně povolenými způsoby bránění soupeře. Na jedné straně je interkros, kde podle pravidel nesmí dojít k fyzickému kontaktu hráčů ani holí, na druhé straně je kanadský box lakros, kde se naplno hraje do těla, podobně jako v ledním hokeji.
Field lakros, ženský lakros, box lakros (nebo také halový lakros) a interkros mají své mezinárodní soutěže. Mistrovství světa v ženském a obou typech mužského lakrosu se koná pravidelně každé čtyři roky, naše reprezentační týmy se mistrovství účastní od roku 1993 (ženy) a 1994 (muži). V letech, kdy se nehraje mistrovství světa, se od roku 1995 koná mistrovství Evropy. Interkrosové mistrovství světa se hraje každý rok. Je poměrně mladé, poprvé se konalo v roce 1999.

U nás se hrají všechny zmíněné varianty lakrosu. Nejdéle se u nás hraje český lakros (od konce šedesátých let), mužský lakros, ženský lakros i interkros se tu začaly hrát ve druhé polovině osmdesátých let.
Pokud vás zajímají další podrobnosti o lakrosu u nás nebo ve světě, napište na adresu na adresu info@lacrosse.cz

Pravidla

Pravidla BOXLAKROSU

Pravidla FIELDLAKROSU

Pravidla INTERKROSU

 

Začátky pardubického lakrosu

Začátky pardubického lakrosu

Současnot pardubického lakrosu

Současnost pardubického lakrosu

Lakros ve světě

cover large